piątek, 1 grudnia 2017

Dla kogo stopa H ( B footjoint )


Stopa H ( w nomenklaturze amerykańskiej stopa B ) umożliwia wydobycie dolnego dźwięku H. Wtedy to oprócz zamkniętej klapy C# oraz C, naciskając drugą rolkę (wraz z rolką klapy C), zamykana jest ta dodatkowa klapa H.
Dodatkowo instalowany jest tzw. przycisk Gizmo, który umożliwia zamknięcie samej klapy H i ma zastosowanie podczas wydobycia dźwięku C4 (dla chwytu podstawowego). Poza tym klapa H naciskana drugą rolką jest używana w tzw. chwytach alternatywnych dla dźwięków A#3, B3, D4, F4, F#4, G4, G#4 zaś przycisk Gizmo dla dźwięków C4, C#4. Jak widać stopa H przydaje się dla niskiego H i bardzo wysokich dźwięków. Pytanie brzmi jak często grasz te dźwięki ? Jeżeli w twoim repertuarze te dźwięki nie występują, to posiadanie stopy H jest zbędnym balastem. Ta stopa jest nieco cięższa w porównaniu ze stopą C i jest dołączona w tym miejscu dźwigni jaką stanowi flet gdzie każdy dodatkowy gram oddziałuje z największą siłą.
Z technicznego punktu widzenia zastosowanie stopy H ma sens wtedy jeżeli jest ona wykonana bardzo precyzyjnie. Działanie mechanizmu stopy oraz szczelność wszystkich poduszek fletu musi być absolutnie doskonała. Trzeba sobie uświadomić, że dla dolnego H wszystkie klapy są zamknięte. Wtedy to nieszczelność poduszek uwidacznia się najbardziej i jest sumą nieszczelności wszystkich poduszek. Stopa H posiada cztery poduszki o największej średnicy. Poduszki o dużej średnicy są najtrudniejsze do wyregulowania. Dodatkowo, w przypadku stopy H jej klapy naciskane są z najmniejszą siłą. Dlatego mechanika stopy H musi działać perfekcyjnie. Sprężyny powinny być dobrych materiałów najlepiej ze złota lub stali szlachetnej. A więc stopa H ma sens w dobrze wykonanych profesjonalnych fletach i zazwyczaj jest używana przez profesjonalistów. Jak przyjrzysz się dokładniej najbardziej znanym artystom i na czym oni grają, to zobaczysz u nich zazwyczaj: flet z otwartymi klapami wraz ze stopą H. ( Emmanuel Pahud, James Galway, Jasmine Choi )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz